DRAGI POSETIOCI, U TOKU JE IZRADA NOVE INTERNET STRANICE, PA VAS MOLIMO ZA RAZUMEVANJE UKOLIKO NAIĐETE NA NEAŽURNE ILI NETAČNE INFORMACIJE. ZA SVA PITANJA STOJIMO VAM NA RASPOLAGANJU PUTEM TELEFONA 031597597 ili i-mejl adrese: office@cigota.rs
DRAGI POSETIOCI, U TOKU JE IZRADA NOVE INTERNET STRANICE, PA VAS MOLIMO ZA RAZUMEVANJE UKOLIKO NAIĐETE NA NEAŽURNE ILI NETAČNE INFORMACIJE. ZA SVA PITANJA STOJIMO VAM NA RASPOLAGANJU PUTEM TELEFONA 031597597 ili i-mejl adrese: office@cigota.rs
Najbolji izbor za početnu farmakoterapiju hipertenzije još uvek nije utvrđen. Decembra 2002. rezultati dugotrajne ALLHAT (Antihypertensive and Lipid-Lowering Treatment to Prevent Heart Attack Trial) studije pokazali su da diuretici ostaju dobar ako ne i preporučljiv prvi izbor. U ALLHAT, 33,357 odraslih sa hipertenzijom i najmanje jednim faktorom rizika za koronarnu bolest usmereno je da uzima jedan od navedenih lekova: hlorthalidon, amlodipin, lizinopril ili doksazosin (grupa sa doksazosinom je ranije isključena iz studije zbog visoke incidence srčane insuficijencije). Posle pet godina praćenja nije nađena značajna razlika između grupa u pogledu stope fatalne koronarne bolesti ili nefatalnog infarkta miokarda niti u stopi smrtnosti iz bilo kog uzroka; ipak, kada se poredi sa hlortalidonom, grupa sa amlodipinom je imala veću incidencu srčane insuficijencije a grupa sa lizinoprilom je imala veću incidencu srčane insuficijencije, moždanog udara i angine.
U meta-analizi 42 klničke studije istraživači su našli da male doze diuretika značajno smanjuju stopu koronarne srčane bolesti, srčane insuficijencije, moždanog udara i smrtnosti bilo kog uzroka u poređenju sa placebom i da nema druge klase lekova koji bi bili bolji.
Dve druge studije su se takođe bavile farmakoterapijom hipertenzije. U CONVINCE studiji tri godine je praćeno 16,000 odraslih koji su uzimali ili verapamil, odnosno hidrohlortiazid ili atenolol i nije nnađena razlika u incidenci primarno procenjivanih ishoda- infarkt miokarda, moždani udar ili kardiovaskularna smrt. U grupi koja je uzimala verapamil bila je veća učestalost moždanog krvavljenja bez slike moždanog udara i srčane insuficijencije. U manjoj otvorenoj studiji poređena je terapija enalaprilom i hidrohlortiazidom; kardiovaskularni poremećaji i smrtni ishod su diskretno ređi (granični statistički značaj) u grupi koja je uzimala enalapril.
Sedmi izveštaj Joint National Committee on Prevention, Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure (JNC 7) uvodi kategoriju prehipertenzije (sistolni krvni pritisak 120-139 mm Hg; dijastolni 80-89) i preporučuje da prehipertenzivne osobe treba da se tretiraju promenom načina života. Cilj da krvni pritisak bude ispod 130/80 mm Hg preporučuje se za bolesniike sa dijabetesom ili oboljenjem bubrega a tiazidi se preporučuju kao početna terapija za nekomplikovanu hipertenziju iako i JNC 7 priznaje da većina bolesnika zahteva 2 ili više lekova. ALLHAT i metaanalize iz 2003. godine potvrđuju preporuke JNC .
MISIJA: Posvećenim i motivisanim radom svih zaposlenih i kontinuiranim usavršavanjem kadrova, podižemo nivo medicinskih, zdravstveno-rekreativnih i turistićkih usluga. Uz infrastrukturna ulaganja u poboljšanje smeštajnih kapaciteta, medicinske opreme, kabineta i pratećih sadržaja Specijalna bolnica “Čigota” se prezentuje kao referentna ustanova za bolesti štitaste žlezde i metabolizma u širem regionu. Stalnim podizanjem kvaliteta ostalih usluga stremimo povećanju ukupnog profita.
VIZIJA: Formiranje savremenog evropskog dijagnostičkog i rehabilitacionog centra kao i evropskog tiroidološkog centra. Potenciranje na najboljem medicinskom programu lečenja gojaznosti, savremenom wellness centaru. Sve navedeno treba da je u sklopu visokokvalitetatne zdravstveno-turističke ustanove, koja bi po svojim sadržajima bila jedinstvena u ovom delu Evrope.
Copyright © 2003 - 2024. Specijalna bolnica za bolesti štitaste žlezde i metabolizma . ČIGOTA Zlatibor . Realizacija Radionica KRUG Zlatibor