Kafa smanjuje opasnost od razvoja dijabetesa tip 2 u mlađih i sredovečnih žena rezultat je istraživanja objavljenog u jednom od vodećih časopisa za dijabetes, Diabetes Care."Više korišćenja kafa praćeno je boljom tolerancijom glikoze i znatno manjim rizikom za razvoj dijabetesa tip 2 u različitim populacijama u Evropi, USA i Japanu saopštavaju Rob M. Van Dam, iz Harvard School of Public Health in Boston, Massachusetts, i saradnici. "Ipak, nije sasvim jasno koji sastojak kafe može da bude uzrok ovom povoljnom efektu kafe na metabolizam glikoze.... Podaci o upotrebi kafe bez kofeina i drugim vrstama pripreme kafe i posledicama na metabolizam glikoze još uvek su retki."
Ova studija je obuhvatila 88,259 žena iz USA u okviru projekta Nurses' Health Study II; starost učesnica je bila od do 46 godina i sve su na početku studije dale podatak da ne boluju od dijabetesa. Ispitivano je konzumiranje kafe i drugih proizvoda sa kofeinom u toku 1991, 1995 i 1999. godine i otkriveno je 1,263 slučajeva pojave dijabetesa tip 2 između 1991. i 2001. godine.
Nadjeno je da je rizik za pojavu dijabetesa obrnuto srazmeran unosu kafe i da je taj odnos statistički značajan. Povezanost kafe sa kofeinom i dekofeinisane kafe sa manjim rizikom za dijabetes bila je slična, odnosno osobe koje su koristile i kafu bez kofeina imale su manji rizik za pojavu dijabetesa tip 2.
"Kontrola telesne težine i povećana fizička aktivnost ostaju ugaoni kamenovi u naporima za prevenciju pojave dijabetesa tip 2 saopštavaju autori,". "Upotreba napitaka od kafe može da pomogne u kombinaciji sa ostalim postupcima za održavanje fizičke kondicije i telesnog zdravlja. Korišćenje kafe bez kofeina može da smanji opasnost od poremećaja krvnog pritiska i sna."
Članak sa svim detaljima može da se nađe u časopisu Diabetes Care. 2006;29:398-403. Prema oceni publike, ovaj članak je jedan od deset najzanimljvijih medicinskih članaka u 2006. godini.