Segment WHI koji se bavi ocenom dejstva konjugovanog konjskog estrogena (CEE) na incidencu čestih hroničnih bolesti u menopauznih žena saopštio je rezultate obimnih studija. Ukupno je ispitano 10,739 žena (uzrast od 50-79 godina) koje su slučajno raspoređene da primaju CEE (0.625 mg dnevno) ili placebo. Ukupno trajanje praćenja je 6.8 godina u proseku. Pošto CEE nisu imali uticaja na primarni ishod, koronarnu srčanu bolest a značajno su povećali opasnost od moždanog udara Nacionalni institut za zdravlje (NIH) odlučio je da studiju prekine pre planiranog završetka.
U toku studije zapažen je i porast venskog tromboembolizma. Ipak, nađeno je da estrogen smanjuje opasnost od preloma kuka i, suprotno svim ranijim zapažanjima, pokazuje trend ka SMANJENJU incidence kancera dojke. Upotreba CEE ne utiče na kombinovani indeks opšteg rizika i poboljšanja. Skoro 54% žena prestalo je da uzima lek pre nego što je studija završena.
Ovaj deo WHI sugeriše da samo estrogen ne treba da bude korišćen za prevenciju hroničnih bolesti; ipak, samostalna primena estrogena izgleda da predstavlja manji rizik od kombinovane terapije u prethodno publikovanim rezultatima.
Nema sumnje da samostalna primena estrogena u kratkotrajnoj primeni za lečenje simptoma deficita estrogena u histerektomisanih žena ima svoje mesto. U žena sa matericom, terapija samostalnim estrogenom – čak i samo nekoliko meseci – stimuliše hiperplaziju endometrijuma. Dodavanje progestina u intervalima od 2 nedelje u toku 3- do 4-mesečna intervala štiti od hiperplazije ali je potrebno još vremena da bi se ovaj postupak proverio.
Članak se može naći pod naslovom: The Women's Health Initiative Steering Committee. Effects of conjugated equine estrogen in postmenopausal women with hysterectomy: The Women's Health Initiative randomized controlled trial. JAMA 2004 Apr 14; 291:1701-12.