DEAR VISITORS, THE NEW WEBSITE IS UNDER CONSTRUCTION, SO WE ASK FOR YOUR UNDERSTANDING IF YOU ENCOUNTER OUT-OF-DATE OR INCORRECT INFORMATION. FOR ALL QUESTIONS, WE ARE AT YOUR DISPOSAL BY PHONE +38131597597 or e-mail address: office@cigota.rs
DEAR VISITORS, THE NEW WEBSITE IS UNDER CONSTRUCTION, SO WE ASK FOR YOUR UNDERSTANDING IF YOU ENCOUNTER OUT-OF-DATE OR INCORRECT INFORMATION. FOR ALL QUESTIONS, WE ARE AT YOUR DISPOSAL BY PHONE +38131597597 or e-mail address: office@cigota.rs
U časopisu Lancet saopšteni su rezultati The Collaborative Atorvastatin Diabetes Study (CARDS) studije ali se mišljenja eksperata razlikuju. Nisu svi saglasni da je primena statina opravdana u bolesnika sa dijabetesom tip 2 koji nemaju povišen nivo LDL holesterola.
Primarni cilj CARDS studije bio je da proceni da li smanjenje holesterola smanjuje kardiovaskularni rizik (CV) u bolesnika sa dijabetesom tip 2 koji nemaju anamnezu prethodnog infarkta miokarda ili cerebrovaskularnog insulta. Studija je zaustavljena 2 godine ranije od predviđenog završetka pošto je nađeno značajno smanjenje učestalosti CV u osoba sa dijabetesom tip 2 koji su uzimali 10 mg atorvastatina dnevno u poređenju sa osobama koje su dobijale placebo.
Rezultati su prvo saopšteni u Orlandu juna ove godine na godišnjem sastanku Američke Dijabetesne Asocijacije; pokazano je da primena statina smanjuje CV rizik za 37% u poređenju sa uzimanjem placeba, iako je čak 2838 učesnika istudije imalo relativno nizak nivo ukupog holesteerola od 4.14 mmol/l ili manje. Statini smanjuju i rizik od akutnog koronarnog insulta za 36% i cerebrovaskularnog insulta za 48%. U citiranom članku, Helen Colhoun (University College Dublin, Ireland) i saradnici zaključuju: "Dobijeni podaci ukazuju da treba proveriti upotrebu određenog praga vrednosti za LDL hoelsterol kao jedinog kriterijuma koji će bolesnik sa dijabetesom tip 2 biti lečen statinima, kao što je to sada slučaj u većini vodiča za praksu." Oni smatraju da osnovno pitanje treba fokusirati na činjenicu da li je moguće identifikovati dijabetesnog bolesnika koji je dovoljno bezbedan da mu nije potreban ovaj jednostavan i pouzdan način lečenja (primena statina). U uvodničarskom članku, međutim, Abhimanyu Garg (University of Texas Southwestern Medical Center, Dallas, USA) smatra da ovi zaključci "značajno prelaze granice koje su omeđene dosadašnjim rezultatima kliničkih i epidemioloških studija."
Pozivajući se na tri ostale studije terapije statinima, ALLHAT-LLT, HPS,i ASCOT-LLA, on dodaje: "Iako studije kao što je CARDS povećavaju naše poverenje u terapiju kojom se smanjuje sadržaj lipida plazme u prevenciji koroarne bolesti srca u bolesnika sa dijabetesom tip 2 još uvek ima mnogo razloga da se proveri individualni odnos opasnosti i koristi pre nego što se preporuči dugotrajna terapija statinima. U bolesnika sa dijabetesom tip 2 važno je postići maksimalno smanjenje lipida dijetom, fizičkom aktivnošću, gubitkom težine i strogom kontrolom glikemije pre nego što se pristupi upotrebi lekova za sniženje lipida."
Integralni članak možete naći preko naše baze linkova: Helen Colhoun et all: Lancet 2004; 364: 685-696, 641-642