SPECIJALNA BOLNICA ZA LEČENJE ŠTITASTE ŽLEZDE I BOLESTI METABOLIZMA "ZLATIBOR"-ČIGOTA
Koliko gojaznih-toliko dijeta! Prateći trend vitkosti i »večite mladosti2 u časopisima sve češće nalazimo dijete za lečenje gojaznosti, nepotpisane od strane autora i često rizične po zdravlje. Dijetetski tretman programa »Čigota« obuhvata dobro izbalansiran plan dnevnog unosa namirnica. To je hipoenergetska dijeta (960-1500 Kcal), ali sa zdravstvenog aspekta izbalansirana u sadržaju proteina, složenih ugljenih hidrata, vitamina i minerala-jedino osiromaašena prostim šećerima, mastima i nepotrebnim dodatkom soli. Da bi se ovo postiglo poštujemo osnovne principe planiranja:
a) dnevni energetski unos ne sme biti manji od 1000 Kcal
b) izbor namirnica iz svake grupe namirnica biramo one siromašne energijom, a nutritivno bogate
c) način pripreme hrane - dijetalna ishrana isključuje prženje, pohovanje, upotrebu zaprške: pohovanjem nisko kaloričnog povrća povećavamo njegovu energetsku vrednost 3-5 puta.
d) vreme konzumiranja obroka, 3 glavna obroka i 2 voćne užine-uvek u isto vreme.
»Čigota« dijeta nije dijeta koja traje 7, 14 ili 21 dan, već osnova pravilne ishrane za ceo život. Uz promenu životnog stava prema fizičkoj aktivnosti i načinu ishrane, odbacivanjem loših navika, izgubljeni kilogrami se ne vraćaju. Sama reč »dijeta« asocira na gladovanje i odricanje, ali to ne mora biti obavezno. Dnevno se konzumira 5 obroka, na svaka 3 sata: 3 glavna i 2 voćne užine. Predviđen je čak i šesti obrok , takođe voćni, u slučaju da se javi kriza gladi. Osnova ovakve ishrane su: povrće, voće, crni hleb i integralne žitarice, obrano mleko i mlečni proizvodi od obranog mleka. Nažalost, čuveni zlatiborski sir i kajmak su zabranjeni! Izvor kvalitetnih proteina su posna mesa, belanac jajeta i mladi posni sir, a biljni proteini nalaze se pored drugih izvora u soji i pasulju (koji se sprema sa drugim povrćem, a ne sa »suvim rebarcima«).
U osnovi zdrave ishrane, ne samo dijetalne, dovoljan je unos biljnih vlakana, naročito onih nesvarljivih - kao prevencija mnogih bolesti digestivnog trakta, snižavanja nivoa holesterola, glikemije, pa i samog produžavanja osećaja sitosti. Pažljivim odabirom namirnica u ovakvoj ishrani, njihov dnevni unos je u proseku 20-25 g.
Kao i svaki obrok i doričak je dobro izbalansiran i energetski ukomponovan u ukupan dnevni unos. Od namirnica koje čine ovaj jutarnji obrok tu su. Obavezan crni hleb od mešavine integralnog brašna (beli hleb je »proteran« sa »ČIGOTA« trpeze), posni mlad sir, jogurt od obranog mleka, proja od kukuruznog brašna, kuvano žito-pšenica, kornfleks, mleko pa i pita sa višnjama i jabukama. Naravno, količine su ograničene, zavisno od kalorijske vrednosti pojedinih namirnica.
Za užinu se konzumira voće, uvek u svežem stanju po mogućstvu sa korom. Šećeri iz voća su jedini »slatkiši« u kojima se ovde uživa. Naša preporuka: bolje pojesti svežu voćku nego piti sintetske vitaminske preparate! Za ručak postoji mogućnost izbora jela, od tri ponuđena. To su uvek tri vrste mesa: junetina, piletina, ćuretina ili neka vrsta ribe sa svežom salatom ili barenim povrćem. Bar 2/3 povrća je u obliku sveže salate. Nedostatak soli se nadoknađuje biljnim zelenim začinima.
Večera, kao poslednji dnevni obrok je lagana, uz obaveznu salatu, jogurt, crni hleb ili kačamak ili integralni pirinač, sir ili pitu sa sirom.
Edukacija korisnika programa obuhvata niz predavanja o uzrocima i pratećim posledicama gojaznosti, pravilnoj ishrani i tipovima dijeta, značaja fizičke aktivnosti i individualne konsultacije. Cilj svega ovoga je promena navika: pravilno se hraniti i biti fizički aktivan.
Zadatak dijetetičara-nutricioniste je upoznavanje sa osnovnim grupama namirnica, njihovom kalorijskom vrednošću, značaju raznovrsne ishrane, kao i načinom pripreme jela kroz mini-radionice spremanja hrane i predavanja.
PIRAMIDA
RECEPT: Musaka od praziluka
U mleveno meso se nasecka crveni paradajz i prodinsta se zajedno sa malo aleve paprike, bibera, zeleni. Posebno se u drugu posudu stavi iseckan crni luk, paprika na kockice, praziluk na kolutove. To se dinsta u sopstvenoj pari u poklopljenoj posudi. Kad je sve gotovo ređa se red praziluka, red mesa dok se sve ne utroši.Staviti da se peče
i kad je gotovo preliti masom od umućenog belanceta i kiselog mleka. Vratiti da se dopeče. Služiti sa prelivom od jogurta. Na isti način se prave i musake od karfiola, tikvica, plavog patlidžana, slatkog kupusa, svežih i pečenih paprika.
ENERGETSKA VREDNOST=279 Kcal
Namirnice Količina (g) EV (Kcal)
Mlevena junetina 100 198
Praziluk 100 43
Paprika 20 5
Paprika 20 5
Paradajz 50 11
Kiselo mleko 15 8
Belanac 15 6
Dogandžić Milica
Dijetetičar-nutricionista