DEAR VISITORS, THE NEW WEBSITE IS UNDER CONSTRUCTION, SO WE ASK FOR YOUR UNDERSTANDING IF YOU ENCOUNTER OUT-OF-DATE OR INCORRECT INFORMATION. FOR ALL QUESTIONS, WE ARE AT YOUR DISPOSAL BY PHONE +38131597597 or e-mail address: office@cigota.rs
DEAR VISITORS, THE NEW WEBSITE IS UNDER CONSTRUCTION, SO WE ASK FOR YOUR UNDERSTANDING IF YOU ENCOUNTER OUT-OF-DATE OR INCORRECT INFORMATION. FOR ALL QUESTIONS, WE ARE AT YOUR DISPOSAL BY PHONE +38131597597 or e-mail address: office@cigota.rs
Kao i u slučaju papilarnog karcinoma još uvek postoje mnoge nedoumice u vezi sa postupkom u folikulskom tiroidnom karcinomu. Neki stručnjači smatraju, ako je tumor mali i ako ne zahvata okolna tkiva, da tada treba samo ukloniti režanj u kome je tumor i mali centralni deo koji spaja oba režnja (nazvan istmus) čime se dobijaju dobri izgledi na izlečenje kao da je uklonjena cela žlezda. Ovi zastupnici konzervativnijeg pristupa u hirurškom lečenju ukazuju na malu stopu ponovnog javljanja (recidiva) tumora (5-20%). Oni takođe navode veću opasnost od povrede povratnog grkljanskog živca i paraštitnih (paratiroidnih) žlezda ako se primenjuje totalna tiroidektomija (potpuno uklanjanje štitaste žlezde) pošto se ova operacija obavlja na obe polovine vrata. Zastupnici potpune, totalne strumektomije navode da iskusni hirurg može očekivati povredu povratnog živca ili paratiroidne žlezde u manje od 2% operisanih, što je zaista mali rizik. Mnogo je važnije da agresivnije operisani bolesnici, koji su posle operacije primili i radioaktivni jod i dalje uzimaju tiroksin imaju znatno manje recidiva tumora i znatno manji mortalitet ako je tumor pre operacije bio veći od 1 cm u prečniku. Poželjno je i da se ukloni što veća količina normalnog tkiva da ne bi vezivalo radioaktivni jod i da bi se kasnije mogao da koristi tiroglobulin kao tumorski marker eventualnog recidiva tumora.
Mora se imati u vidu da pregled zaleđenih preparata (brzi način pregleda još za vreme trajanja operacije) ne mora da bude siguran pokazatelj definitivne dijagnoze folikulskog kancera za vreme operacije.
Na osnovu ovih istraživanja, prirodnog toka i epide-miologije folikulskog karcinoma obično se preporučuje sledeći postupak: Folikulski karcinomi, dobro ograničeni, izolovani, minimalno invazivni i manji od 1 cm u mlade osobe (< 40 godina) mogu da se tretiraju hemitiroidektomijom i istmusektomijom. Svi drugi treba da se tretiraju totalnom tiroidektomijom i uklanjanjem svih uvećanih limfnih čvorova u centralnim i bočnim delovima vrata.